Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Profesor Asiunia, co wojnę tłumaczy

06 maja 2011 | Życie Warszawy | Jolanta Gajda-Zadworna
Joanna  Papuzińska rozmawiała wczoraj ze swoimi czytelnikami w księgarni Odeon. Kolejne spotkania  planuje m.in. podczas  II Warszawskich Targów Książki, które rozpoczną się 12 maja
autor zdjęcia: Krzysztof Skłodowski
źródło: Fotorzepa
Joanna Papuzińska rozmawiała wczoraj ze swoimi czytelnikami w księgarni Odeon. Kolejne spotkania planuje m.in. podczas II Warszawskich Targów Książki, które rozpoczną się 12 maja
źródło: Życie Warszawy
Joanna Papuzińska, Asiunia, wyd. Wydawnictwo Literatura
źródło: Życie Warszawy
Joanna Papuzińska, Asiunia, wyd. Wydawnictwo Literatura

Trzydzieści lat temu Joanna Papuzińska zbierała gromy za wiersz o czarnej jamie. Inną, w której chowała się w czasie okupacji, wspomina w najnowszej książce dla dzieci. Nam opowiada też o całkiem dorosłych lekturach, ulicach-palcach i czarodziejkach ze Śródmieścia.

Miałam taką ziemną kryjówkę, dołek na łączce, w której się chowałam. Choć nigdy na  czas bombardowania. Bracia by mi nie pozwolili – mówi pisarka.

Ten mechanizm ucieczki pod ziemię jest symbolicznie zilustrowany w "Asiuni". Książeczka ukazała się właśnie w wydawnictwie Literatura. Zamówiło ją Muzeum Powstania Warszawskiego, by najmłodszym czytelnikom pokazać codzienne oblicze okupacji.

Ząb na faszystów

Można powiedzieć, że jest dzieckiem wojny. Urodziła się 3 stycznia 1939 roku w Warszawie. – Podobno 1 września wyrżnął mi się pierwszy ząb – mówi. – Za mało na niemiecką nawałę. Nie mógł się odgryźć.

Z pierwszych lat życia pamięta pojedyncze obrazki, migawki.

– Mama trzyma mnie na rękach i mówi: "Patrz, Niemcy palą getto". Nie bardzo rozumiem znaczenie słów, ale widzę dym. Pamiętam też oburzenie, gdy pytają mnie: "A ty wiesz, że jest wojna?". Bo jak to można przypuszczać, że nie wiem!

Bardzo długo tamten czas kojarzył się jej z organicznym zapachem piwnic, w których przechowywało się też kartofle, a także odgłosem syren i warkotem nadlatujących samolotów.

Do lutego 1944 roku z rodzicami, trzema braćmi, dwoma kuzynami, ciotką i paroma innymi osobami mieszkała przy ul. Mątwickiej na Ochocie. Dom jeszcze stoi.

– Ponoć dotrą do niego harcerze w czasie biegu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8920

Spis treści

Moje Podróże

Zamów abonament