Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Status podejrzanego

10 maja 2011 | Prawo | Cezary Kąkol
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Fotorzepa

Do uznania określonej osoby za podejrzaną nie wystarczy samo sporządzenie postanowienia o przedstawieniu zarzutów – twierdzi prokurator Prokuratury Rejonowej w Żarach

Nikogo nie trzeba przekonywać, że status podejrzanego w śledztwie czy dochodzeniu niesie za sobą niekorzystne konsekwencje, począwszy od negatywnego odbioru społecznego, a skończywszy na skutkach wynikających z samej sytuacji procesowej takiej osoby. W przekazach medialnych relacjonujących określone postępowania przygotowawcze często używa się określeń typu „sporządzić zarzuty", „usłyszeć zarzuty", „przedstawić zarzuty", „wydać zarzuty" czy „ogłosić zarzuty". Dla wielu wszystkie te zwroty znaczą to samo, tzn. że określona osoba stała się podejrzaną. Tymczasem nie do końca tak jest.

Wydanie a sporządzenie

O momencie procesowym, który decyduje o nadaniu statusu podejrzanego, rozstrzyga art. 71 § 1 kodeksu postępowania karnego (przepisy bez podania źródła oznaczają k. p. k.). Stanowi on, że za podejrzanego uważa się osobę, co do której wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów albo której bez wydania takiego postanowienia postawiono zarzut w związku z przystąpieniem do przesłuchania w charakterze podejrzanego.

Ten ostatni przypadek może zaistnieć w dwóch sytuacjach: w ramach tzw. czynności niecierpiących zwłoki, co następuje jeszcze przed wydaniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8923

Spis treści
Zamów abonament