Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W obronie prawa

10 maja 2011 | Publicystyka, Opinie | Jacek Kondracki Krzysztof Stępiński
źródło: reporter
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa

Uniewinnienie Czesława Kiszczaka to zwycięstwo państwa prawa. Niezawisłe sądy czasami muszą wydawać wyroki niezgodne z poczuciem sprawiedliwości i społecznymi oczekiwaniami – piszą prawnicy

Wiele lat temu opowiadał nam pewien sędzia o sprawie o kradzież. Oskarżony był już karany i opinię miał mocno zszarganą. Prokurator domagał się dla niego bezwzględnej kary pozbawienia wolności. Jak to się czasem zdarza, surowością kary chciał wywrzeć presję na sądzie. Podczas narady ławnik powiedział: „Panie sędzio, on nie jest winny, dajmy mu grzywnę. Uniewinnienie – uzasadniał ławnik – kłóci się z moim poczuciem sprawiedliwości".

Sędziowie niezawiśli

Nie tak dawno Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił Czesława Kiszczaka. Wyrok, co zrozumiałe, wywołał duży oddźwięk. Nas zainteresowały dwie wypowiedzi znanych dziennikarzy, Kamila Durczoka i Piotra Zaremby, choć było wiele innych podobnych, w tej samej tonacji. Pierwsza sprowadza się ni to do pytania, ni to do twierdzenia, że państwo prawa znowu przegrało. Z drugiej wynika, że wymierzanie sprawiedliwości w Polsce uważane jest za wiedzę tajemną, a skoro tak, nie wolno do niej stosować takich reguł, jak zdrowy rozsądek, lub kierować się poczuciem sprawiedliwości.

„Poczucie sprawiedliwości" to zwrot na szczęście w prawie karnym niewystępujący

Zanim włączymy się do dyskusji na temat wyroku, zanim odniesiemy się do obu wypowiedzi, informujemy, że nie braliśmy udziału w procesie Czesława Kiszczaka na żadnym jego etapie, co nie oznacza, że nie znamy treści aktu oskarżenia i zawartości szyfrogramu, czyli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8923

Spis treści
Zamów abonament