Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na chwilę przed rozstaniem zarobki mogą być niższe

23 listopada 2011 | Prawo i praktyka | Marta Gadomska

Nie ma zgodności, jak policzyć pensję ze składników zmiennych, gdy w okresie wypowiedzenia zwolniono pracownika ze świadczenia pracy. Wydaje się, że trzeba je w ogóle pominąć, gdy zatrudniony na takie wakacje wyraził zgodę

- Zatrudniamy pracownika, który oprócz stałej pensji ukształtowanej na poziomie minimalnym ma prowizję od sprzedaży. Osobie tej wypowiedzieliśmy umowę o pracę i jednocześnie zwolniliśmy ją z obowiązku świadczenia zawodowych obowiązków. Za ten okres wypłacamy tylko minimalne wynagrodzenie. Pracownik to zakwestionował, twierdząc, że oprócz niego powinien dostać średnią ze składników zmiennych, bo z obowiązku świadczenia pracy zwolnił go przecież szef. On chciał zarabiać, ale tej możliwości został po prostu pozbawiony – tłumaczy czytelnik.

Kodeks pracy zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy nie reguluje i trudno przesądzać, jaki sposób działania jest w tym wypadku właściwy. Istotne jest jednak, że SN pełnego przyzwolenia na stosowanie tego rozwiązania nie daje. Mimo to pracodawcy i tak z niego korzystają, szczególnie gdy inicjatywa wypowiedzenia umowy o pracę wychodzi od nich.

Gdy zatrudniony jest wynagradzany pensją stałą, perspektywa płatnych wakacji jest korzystna, bo za czas niewykonywania pracy przysługuje tyle samo co za pracę. Gorzej, gdy tak jak czytelnik zarabiamy składniki zmienne. Wtedy ich brak bije nas po kieszeni. Czy słusznie? Z przepisów to nie wynika, ale wydaje się, że zależy to od tego, czy zatrudniony wyraził zgodę na zwolnienie go z obowiązku świadczenia pracy.

Była zgoda, nie ma prowizji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9088

Wydanie: 9088

Spis treści
Zamów abonament