Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy roszczenie przedawni się później

23 listopada 2011 | Prawo i praktyka | Anna Borysewicz-Płock

Jeśli podwładny nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, np. z powodu zaburzeń psychicznych, to o swoje prawa wobec pracodawcy może walczyć dłużej niż zdrowy pracownik

Art. 293 k.p. przewiduje wstrzymanie początku i biegu okresu przedawnienia. Ponadto ustawodawca dopuścił przypadki, w których – z mocy prawa – wstrzymuje się zakończenie tego terminu. Wymienia je art. 294 k.p. i jest to zamknięta lista.

Szef bez ochrony

Przepis ten wyłącza możliwość zakończenia przedawnienia, gdy biegnie ono wobec osoby, która nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych. Odnosi się on także do takiej, u której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, a nie upłynęły dwa lata od daty ustanowienia dla niej przedstawiciela ustawowego bądź od ustania przyczyny jego wyznaczenia (ewentualnie rok, jeżeli tyle wynosi czas przedawnienia).

Regulacja ta dotyczy jednak wyłącznie roszczeń przysługujących chronionej osobie, a nie skierowanych przeciwko niej. Obejmuje ponadto okoliczności, w których utrata lub ograniczenie zdolności do czynności prawnych nastąpiły po rozpoczęciu, ale przed upływem okresu przedawnienia.

Brak pełnej zdolności do czynności prawnych w rozumieniu tego przepisu oznacza, że pracownik lub zatrudniający niebędący jednostką organizacyjną nie ma tej zdolności wcale bądź ma ją w ograniczonym zakresie. Treść tej regulacji jest więc tożsama z art. 122 k.c.

Nie mają zdolności do czynności prawnych osoby, które nie ukończyły 13 lat oraz ubezwłasnowolnione całkowicie. Tak stanowi art. 12 kodeksu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9088

Wydanie: 9088

Spis treści
Zamów abonament