Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czasami stałą płacę przeliczamy na godziny

23 listopada 2011 | Prawo i praktyka | Izabela Nowacka

Nie ma przepisu wskazującego, jak zmniejszyć stałą pensję za miesiąc, w którym pracownik chorował, ale nie dostał zasiłku. Resort pracy wskazuje, by ustalać wówczas stawkę za godzinę

W razie niezdolności do pracy spowodowanej chorobą pracownik ma prawo najpierw do wynagrodzenia chorobowego płatnego ze środków pracodawcy (za 14 czy 33 dni), a potem do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia społecznego.

Jednak prawo do tych świadczeń zależy od tzw. okresu wyczekiwania, czyli opłacania składki chorobowej. W przypadku pracowników wymaga się, by to ubezpieczenie trwało co najmniej 30 dni (art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa; tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.; dalej ustawa zasiłkowa).

Jeżeli w tym czasie pracownik zachoruje (czyli np. w pierwszym miesiącu zatrudnienia), nie przysługuje mu żadne świadczenie chorobowe.

Dostarczone wówczas zwolnienie lekarskie na druku ZUS ZLA stanowi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9088

Wydanie: 9088

Spis treści
Zamów abonament