Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sztuka buchalterii

25 listopada 1996 | Kultura | JC

Parametryzacja wydatków na kulturę

Sztuka buchalterii

Licząca około 1500 zabytków toruńska Starówka, która w przyszłym roku ma trafić na listę UNESCO, według kryteriów parametryzacji traktowana jest jako jeden obiekt. Parametryzacja to nowy system naliczania wojewódzkich budżetów kultury. W 1997 r. obejmie ich piątą część z wyjątkiem płac, inwestycji i zadań zleconych dla gmin.

Autorzy projektu chcieli wprowadzić sprawiedliwość i równość w finansowaniu kultury, złagodzić historyczne dysproporcje. Zdaniem przeciwników statystyki w kulturze, doprowadzi to do jej kryzysu. Uważają, że parametryzacja jest rozwiązaniem zastępczym w reformowaniu kultury i opiera się na fałszywych założeniach. Wojewoda toruński przygotował już odwołanie od założeń parametryzacji do premiera, ministra finansów, Konwentu Wojewodów i Sejmowej Komisji Kultury.

Bilans zysków i strat

Próba wprowadzania czytelnych i obowiązujących wszystkich bez wyjątku kryteriów podziału pieniędzy na kulturę sięga końca epoki gierkowskiej -- pracował nad nimi wtedy Michał Strąk, późniejszy szef URM w rządzie Waldemara Pawlaka. Już po przełomie 1989 r. sformułował je tzw. zespół dyrektorów, czyli szefów wojewódzkich wydziałów odpowiadających za finansowanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 921

Spis treści
Zamów abonament