Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Widziane z Paryża

25 listopada 1996 | Gazeta | JP

Projekt polskiej konstytucji w ocenie francuskich ekspertów

Widziane z Paryża

Jerzy Pilczyński

Związki Polski i Francji w dziedzinie rozwiązań konstytucyjnych są tradycyjnie bliskie. Można powiedzieć więcej, Francja była dla nas często wzorem idei demokratycznych i wolnościowych. Uchwalona po odzyskaniu niepodległości Konstytucja marcowa z 1921 r. miała swój pierwowzór w Konstytucji III Republiki Francuskiej z 1875 r. Relacje były zresztą dwustronne. Mówi się nie bez słuszności, że przyjęta w 1958 roku Konstytucja VRepubliki pozostawała pod urokiem naszej Konstytucji kwietniowej z 1935 roku.

W nurcie tych tradycji mieści się więc polsko-francuskie seminarium, które odbyło się w ubiegłym tygodniu w Paryżu. Jego przedmiotem stał się projekt konstytucji opracowany w Komisji Konstytucyjnej naszego Zgromadzenia Narodowego, nad którym prace dobiegają właśnie końca.

Czołowi konstytucjonaliści francuscy i prominenci praktyki konstytucyjnej ocenili go wysoko podkreślając, że odpowiada najnowszym tendencjom w doktrynie prawa konstytucyjnego. Z całą kurtuazją, ale jednocześnie fachowością, nie omieszkali jednak wskazać tych miejsc w projekcie, które mogą budzić zaniepokojenie bądź choćby wątpliwości, zwłaszcza z punktu widzenia francuskich rozwiązań konstytucyjnych i tamtejszej praktyki.

W gronie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 921

Spis treści
Zamów abonament