Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zawiązanie spółki akcyjnej

25 listopada 1996 | Prawo | PJ

Jak rozliczać koszty

Zawiązanie spółki akcyjnej

Przemysław Jaroński

Zawiązanie spółki akcyjnej poddane jest wielu normom ostrożnościowym, ze względu na jej czysto kapitałowy charakter oraz emitowane papiery wartościowe. Zawsze też powstaje problem rozliczenia kosztów poniesionych przed nabyciem osobowości prawnej przez spółkę, tzn. przed jej wpisaniem do rejestru handlowego. Koszty te mogą być relatywnie duże, często równe znacznej części kapitału. Są to nie tylko opłaty notarialne, sądowe, adwokackie i biegłych rewidentów, ale również wszelkie wydatki poniesione przez założycieli na zakup przedmiotów i praw majątkowych na rzecz przyszłej spółki. Pierwsza grupa kosztów, określana przez wynagrodzenie usług świadczonych przy zawiązaniu spółki, oraz druga, zwana kosztami nabytków założycielskich, to dwie formy tzw. zawiązania kwalifikowanego. Trzecim sposobem zawiązania kwalifikowanego jest wniesienie aportów na pokrycie kapitału akcyjnego.

Podstawową kwestią dla założycieli jest umożliwienie zwrotu przez spółkę kosztów poniesionych przed jej zarejestrowaniem. Interes założycieli jest wystarczająco czytelny -- to spółka z wniesionego kapitału akcyjnego powinna zrekompensować wszelkie wydatki przez nich poniesione. Gdy przewidziane są wypłaty wynagrodzenia za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 921

Spis treści
Zamów abonament