Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Długi cień fabrykanta

25 listopada 1996 | Nieruchomości, budownictwo | EZ

Łódź

Długi cień fabrykanta

Łódź ma największy w Polsce zasób czynszowych budynków mieszkalnych, pochodzących jeszcze z przełomu XIX i XX wieku. Większość tych domów była budowana po najniższych kosztach przez właścicieli fabryk z myślą o zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych swoich pracowników. Jakość ich była od początku niska. Obecnie, po 80-90 latach eksploatacji, stopień dekapitalizacji mieszkań w tych budynkach jest tak duży, że -- zdaniem władz miasta -- tylko 30 proc. spośród nich nadaje się do generalnego remontu. Reszta, jak stwierdza Wojciech Sar, z-ca dyrektora Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta, to architektoniczne śmiecie, nadające się tylko do rozbiórki.

Z ewidencji, prowadzonej przez Wydział Budynków i Lokali Urzędu Miasta wynika, że Łódź ma w dyspozycji 11 755 budynków, w tym 8817 to budynki mieszkalne, w których znajduje się 150 tys. różnego rodzaju lokali. W tej liczbie mieści się 135 tys. mieszkań komunalnych, co stanowi ok. 30 proc. wszystkich zasobów mieszkaniowych tego miasta. 150 budynków komunalnych wymaga obecnie remotu kapitalnego, 200 domów zostanie do końca roku rozebranych. O stanie technicznym mieszkań czynszowych świadczą dane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 921

Spis treści
Zamów abonament