Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W księgach i sprawozdaniu można pominąć nieistotne informacje

13 czerwca 2012 | Prawo i praktyka | Maciej Jurczyga
źródło: Rzeczpospolita

Przedsiębiorstwa mają prawo stosować nie tylko uproszczenia przewidziane wprost w przepisach

Wprowadzając je, mają też możliwość powołania się na ogólną regułę zawartą w art. 4 ust. 4 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z tym przepisem jednostka może w ramach przyjętych zasad (polityki) rachunkowości stosować uproszczenia, jeżeli nie wywiera to istotnie ujemnego wpływu na rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego.

Na tej podstawie dopuszczalne jest wprowadzanie różnych rozwiązań innych niż opisanych na str. 3., choć brak wyraźnego ustawowego wskazania może być tu przyczyną różnych sporów.

Sprawozdanie nie może wprowadzać w błąd

Warunkiem koniecznym zastosowania jakiegokolwiek innego uproszczenia jest to, aby nie zniekształcało one obrazu sytuacji jednostki wynikającego ze sprawozdania finansowego. Kryterium to jest trudne do spełnienia, gdyż nie określono żadnych obiektywnych (liczbowych) parametrów, na których można by się oprzeć przy ocenie skutków tych rozwiązań.

Wszystko zależy od rozmiarów i specyfiki działalności poszczególnych jednostek. Wskazówki w tej kwestii mogą nam dostarczyć progi istotności stosowane przez biegłych rewidentów, czyli określony procent sumy bilansowej albo przychodów ze sprzedaży lub też różne kombinacje tych wielkości.

Możliwość łączenia kont nie wynika z samej ustawy o rachunkowości, a raczej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9256

Wydanie: 9256

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament