Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dofinansowanie nauki często zwolnione z PIT

30 lipca 2012 | Vademecum Podatki i Księgi | Renata Majewska

Szef inwestujący w podnoszenie kwalifikacji zawodowych zatrudnionych osób może liczyć na przychylność fiskusa, ale pod pewnymi warunkami

Zwolnienie podatkowe obejmuje wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego (art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT).

Obecnie odrębnymi przepisami regulującymi naukę zatrudnionych poza sferą budżetową są art. 1031 – 1036 kodeksu pracy. W świetle tych norm podwładny może się dokształcać z inicjatywy bądź za zgodą pracodawcy oraz z własnej inicjatywy, często nawet bez wiedzy szefa.

Z inicjatywy kierownika

Pracownikowi, który podnosi kwalifikacje zawodowe z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy, zakład musi udzielać odpłatnych urlopów szkoleniowych oraz zwolnień z całości bądź części dnia pracy, na czas niezbędny na punktualne przybycie na obligatoryjne zajęcia i na wzięcie w nich udziału.

Oprócz tego szef może mu przyznać tzw. świadczenia dodatkowe, np. dofinansowanie opłat za naukę, kosztów przejazdu, zakwaterowania, wyżywienia czy zakupu materiałów dydaktycznych. Jeśli się na to zdecyduje, wzajemne prawa i obowiązki stron należy sprecyzować w pisemnej umowie szkoleniowej. Nie trzeba jej zawierać, gdy pracodawca nie zamierza w umowie zobowiązać podwładnego do odpracowania u niego przez pewien czas poniesionych na niego kosztów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9296

Wydanie: 9296

Spis treści
Zamów abonament