Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy można unieważnić postępowanie

10 października 2012 | Prawo i praktyka | Aneta Mościcka

Obowiązkową przesłanką unieważnienia przetargu jest zmiana okoliczności, która powoduje, że prowadzenie lub wykonanie zamówienia nie leży w interesie publicznym

Unieważnienie przetargu może odbyć się tylko w przypadku, jeżeli zajdą okoliczności wskazane w ustawie z 29 stycznia 2004 r. – prawo zamówień publicznych (tekst jedn. DzU z 2010 r., nr 113, poz. 759, z późn. zm.).

Oznacza to, że nie można unieważnić przetargu bez podania powodów. Art. 93 ust. 1 określa obligatoryjne przesłanki, które zawsze prowadzą do unieważnienia przetargu, natomiast ust. 1a art. 93 ustawy zawiera przesłanki fakultatywne, które mogą, ale nie muszą powodować skutku w postaci unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia.

Brak oferty lub wniosku

Unieważnienie przetargu musi nastąpić, jeżeli nie złożono żadnej oferty lub nie wpłynął żaden wniosek o dopuszczenie do udziału w przetargu od wykonawcy niepodlegającego wykluczeniu. W praktyce zatem do unieważnienia przetargu dojdzie, jeżeli:

- nie wpłynie żadna oferta,

- wpłynie jedna lub kilka ofert, które zostały odrzucone,

- ofertę złoży wykonawca wykluczony z postępowania.

Uwaga! Jeżeli zamawiający otrzyma co najmniej jedną ofertę, która spełnia jego wymagania, nie może unieważnić przetargu.

Powyższe zasady nie obowiązują jednak w postępowaniach prowadzonych w trybie zapytania o cenę lub licytacji elektronicznej. Zamawiający ma obowiązek unieważnić postępowanie, jeżeli w trybie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9357

Wydanie: 9357

Spis treści
Zamów abonament