Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Noclegi w podróży to wątpliwa korzyść mobilnego pracownika

10 października 2012 | Prawo i praktyka | Krzysztof Pysz

Analiza interpretacji wydawanych przez organy podatkowe wskazuje, że fiskus coraz częściej chce nakładać daninę na świadczenia związane z wyjazdami pracownika, uznając je za jego przychód w naturze

Ostatnie miesiące ujawniły mało korzystny trend w zakresie opodatkowania nieodpłatnych przysporzeń na rzecz pracowników.

Organy podatkowe w swoich interpretacjach – zachęcone niekorzystną dla podatników wykładnią dokonaną w uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego w zakresie pakietów medycznych – domagają się opodatkowania także imprez integracyjnych, niektórych ubezpieczeń pracowniczych, nieodpłatnego dowozu pracowników do pracy itp. Jakkolwiek niektóre z tych praktyk są dostatecznie usprawiedliwione (np. pakiety medyczne stanowią przysporzenie, mające konkretny wymiar finansowy), to inne budzą poważne kontrowersje.

Organy podatkowe często zapominają bowiem o istocie podatku, interpretując przepisy „od tyłu". Mianowicie wyciągają wnioski dotyczące opodatkowania w ogóle na podstawie literalnie czytanych przepisów o zwolnieniach. Wnioskują z tego, że jeśli coś zostało wymienione w zwolnieniach (art. 21 ustawy o PIT), to racjonalny ustawodawca z pewnością chciał to najpierw opodatkować. Niekiedy prowadzi to jednak do nielogicznych wniosków: przecież zwolnienia należy interpretować ściśle, a przedmiot opodatkowania możliwie szeroko.

Realizacja zadań w terenie

Efektem nieprawidłowego podejścia do rzeczy jest opodatkowanie, jako przychodów pracowniczych, niektórych wydatków, jakie podatnik ponosi na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9357

Wydanie: 9357

Spis treści
Zamów abonament