Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kwantowa rewolucja komputerowa

10 października 2012 | Nauka | pap Krzysztof Urbański peka
Laureaci udowodnili, że eksperymenty kwantowe są  możliwe. Utorowali drogę kolejnym tego typu badaniom.  Choć ich prace obejmują badania podstawowe, prowadzą do praktycznych zastosowań. W pracowniach badaczy na całym świecie prowadzone są prace nad komputerami kwantowymi, które mogą zrewolucjonizować naukę i życie codzienne. Konsekwencje tej rewolucji są dziś trudne do przewidzenia.  Dzięki tym wysiłkom powstaną też znacznie  dokładniejsze  systemy  nawigacyjne niż dzisiejszy satelitarny system określania pozycji GPS i superdokładne zegary. Według członków Komitetu Noblowskiego pozwoli to na ustanowienie nowych standardów pomiaru czasu.
źródło: Rzeczpospolita
Laureaci udowodnili, że eksperymenty kwantowe są możliwe. Utorowali drogę kolejnym tego typu badaniom. Choć ich prace obejmują badania podstawowe, prowadzą do praktycznych zastosowań. W pracowniach badaczy na całym świecie prowadzone są prace nad komputerami kwantowymi, które mogą zrewolucjonizować naukę i życie codzienne. Konsekwencje tej rewolucji są dziś trudne do przewidzenia. Dzięki tym wysiłkom powstaną też znacznie dokładniejsze systemy nawigacyjne niż dzisiejszy satelitarny system określania pozycji GPS i superdokładne zegary. Według członków Komitetu Noblowskiego pozwoli to na ustanowienie nowych standardów pomiaru czasu.
źródło: Rzeczpospolita

Nagroda trafi do Amerykanina i Francuza
za prace nad naturą światła i materii

Za eksperymenty z dziedziny optyki kwantowej  i wynalezienie metody obserwacji osobliwych właściwości kwantowego świata Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki  otrzymali  Francuz Serge Haroche i Amerykanin David Wineland.

Pomysłowe metody

Badania laureatów to pierwszy krok na drodze w kierunku budowy superszybkich komputerów i zegarów tak precyzyjnych, o jakich dzisiaj fizycy nie mogą nawet marzyć. „Zegary te mogłyby się stać w przyszłości podstawą nowego standardu czasu" – napisał Komitet Noblowski w uzasadnieniu.

„Laureaci otworzyli drzwi do nowej ery eksperymentów w fizyce kwantowej, prezentując bezpośrednią obserwację pojedynczych cząstek kwantowych bez  ich niszczenia. Badanie właściwości kwantowych było wcześniej nie do pomyślenia, ponieważ pojedyncze cząstki tracą tajemnicze kwantowe właściwości, gdy zetkną się ze światem zewnętrznym".

Obaj zostali docenieni za „pomysłowe metody laboratoryjne", które pozwoliły im na kontrolowanie i mierzenie kruchych stanów kwantowych.

Mechanika kwantowa opisuje świat niewidoczny gołym okiem, gdzie następują zdarzenia sprzeczne z naszymi oczekiwaniami i niezgodne z prawami fizyki klasycznej. Cząstka kwantowa – atom, elektron lub foton – nabiera dziwnych właściwości. Na przykład może być w dwóch miejscach naraz. Ale te własności mogą się natychmiast...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9357

Wydanie: 9357

Spis treści
Zamów abonament