Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie skutki podatkowe wywołuje wyjazd służbowy przedstawiciela handlowego

10 października 2012 | Prawo i praktyka | Krzysztof Pysz

Pojęcie podróży służbowej nie jest jednolicie sformułowane w przepisach. Rozpatrując problemy związane z nim, trzeba się posiłkować orzecznictwem

Organy podatkowe w większości przypadków kwestię opodatkowania nieodpłatnych świadczeń pracowniczych uzyskiwanych przez tzw. pracowników mobilnych (np. przedstawicieli handlowych, czy kierowców) wiążą bezpośrednio z pojęciem „podróży służbowej”.

Bycie w podróży służbowej stanowi dla pracownika w pewnych granicach gwarancję, że urząd nie wytknie mu otrzymania nieodpłatnego świadczenia od swojego pracodawcy. Jednakże pojęcie owego nieodpłatnego świadczenia nigdzie nie zostało zdefiniowane w sposób uniwersalny, dający użyć się chociażby do celów opodatkowania dochodów.

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy o PIT stanowi, iż zwolnione z podatku są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika, do wysokości określonej w odrębnych przepisach.

Przepis ten posługuje się pojęciem podróży służbowej, jednak ustawa podatkowa nie zawiera definicji tego pojęcia oraz nie odsyła do żadnych innych regulacji, by to pojęcie zdefiniować, w tym do kodeksu pracy.

Wszak odwołanie się cytowanego przepisu do „odrębnych ustaw lub przepisów wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi” nie stanowi odesłania do definicji podróży służbowej z kodeksu pracy.

Literalnie wykładając art. 21 ust. 1...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9357

Wydanie: 9357

Spis treści
Zamów abonament