Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dni pracy dostosowane do indywidualnych potrzeb

15 października 2012 | Prawo i praktyka | Łukasz Prasołek Agata Lankamer-Prasołek

System weekendowy i skróconego tygodnia pracy można wprowadzić tylko na prośbę pracownika. Ten pierwszy pozwala obsadzić każdą niedzielę, z drugiego nie płyną dla firmy żadne korzyści

Systemy weekendowy i skróconego tygodnia pracy określa się wspólnym mianem systemów indywidualnych. Ich wprowadzenie wymaga bowiem wystąpienia z wnioskiem przez zatrudnionego. Cechą wspólną tych systemów jest to, że wprowadza się je w umowie o pracę.

Jest to poważny minus z punktu widzenia pracodawcy, bo każda zmiana wymaga aneksowania treści umowy, a co za tym idzie – stosowania trybu porozumienia lub wypowiedzenia zmieniającego. Systemy te łączy również inna wada – krótki, bo maksymalnie miesięczny okres rozliczeniowy, który utrudnia planowanie czasu pracy.

Od piątku do niedzieli

Najważniejszą zaletą systemu weekendowego jest fakt, że jako jedyny pozwala planować pracę w każdą niedzielę w roku. Potwierdza to art. 15112 zdanie drugie k.p., który wskazuje, że obowiązek zapewnienia niedzieli wolnej od pracy co najmniej raz na cztery tygodnie nie dotyczy pracownika zatrudnionego w systemie, o którym mowa w art. 144 k.p.

Jest to niezaprzeczalna zaleta w przypadku zakładów pracujących przez siedem dni w tygodniu. Pozwala bowiem zapewnić ciągłość pracy bez ryzyka naruszenia przepisów. Z tego względu jest on chętnie wykorzystywany w sieciach handlowych czy punktach gastronomicznych, najczęściej wobec młodych pracowników, np. studentów, gdyż umożliwia im wykonywanie zadań pracowniczych w dniach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9361

Wydanie: 9361

Spis treści
Zamów abonament