Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ustalić dostawę w transakcjach łańcuchowych

15 października 2012 | Prawo i praktyka | Andrzej Wapowski
Rafał  Zajączkowski doradca podatkowy, menedżer w Deloitte Doradztwo  Podatkowe sp. z o.o. v (biuro w Warszawie)
źródło: Rzeczpospolita
Rafał Zajączkowski doradca podatkowy, menedżer w Deloitte Doradztwo Podatkowe sp. z o.o. v (biuro w Warszawie)

Aby można było mówić o eksporcie, podmiot musi dokonać wywozu towaru. Jeżeli polska spółka jedynie sprzedaje produkty do kontrahenta z USA z dostawą do Brazylii, gdzie transport organizuje kontrahent odbierający towar w Brazylii, transakcja na poziomie spółki nie jest przemieszczeniem towarów i podlega opodatkowaniu w kraju jako dostawa krajowa

Tak orzekł WSA w Poznaniu 26 września 2012 r. (I SA/Po 588/12, I SA/Po 589/12).

Spółka złożyła wnioski o wydanie interpretacji. We wnioskach opisała zdarzenia, które jej zdaniem stanowiły eksport bezpośredni (poza teren UE) i pośredni (na terenie UE). W jednej z sytuacji sprzedaż odbywa się według schematu: spółka> kontrahent z USA> kontrahent z Brazylii> ostateczny odbiorca z Brazylii.

Strona wystawia fakturę na kontrahenta w USA, a towar jest wysyłany bezpośrednio od producenta do klienta końcowego w Brazylii (organizatora transportu). Eksporterem zgłaszającym towar do wywozu na dokumentach celnych jest polska spółka, która dokonuje odprawy celnej na podstawie faktury na rzecz kontrahenta z USA.

Po dokonaniu wywozu towarów, spółka dostaje celny dokument odprawy i stosuje stawkę 0 proc. VAT. Strona zapytała, czy właściwie kwalifikuje transakcje wysyłkowe jako eksport bezpośredni i stosuje stawkę 0 proc., jeżeli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9361

Wydanie: 9361

Spis treści
Zamów abonament