Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co grozi za prowadzenie działalności pod cudzą nazwą

15 października 2012 | Prawo i praktyka | Julita Karaś-Gasparska

Jeżeli podatnik podejmuje działania pozorowane, czy bezprawne, po to, aby uchylić się od zapłacenia podatku albo niezgodnie z prawem zmniejszyć jego wysokość, podlega odpowiedzialności podatkowej oraz karnej skarbowej

Podjęte za pomocą legalnych środków działania, które mają na celu uniknięcie zapłacenia podatku albo zmniejszenie obciążeń podatkowych nazywamy optymalizacją. Jej przykładem może być chociażby wybór przez podatnika takiej formy opodatkowania, która jest dla niego najkorzystniejsza, czy przekształcenie formy prowadzonej działalności gospodarczej poprzez wybór spółki takiego typu, który gwarantuje zmniejszenie kwot uiszczanych na rzecz fiskusa.

Jeżeli jednak podatnik podejmuje działania pozorowane, czy bezprawne, po to, aby uchylić się od zapłacenia podatku albo niezgodnie z prawem zmniejszyć jego wysokość, jego działalność – w razie wykrycia tego procederu - spotyka się z sankcjami stosowanymi przez organy podatkowe.

Na czym to polega

Przykładem takich niezgodnych z prawem działań jest firmanctwo. Polega onona prowadzeniu działalności gospodarczej poprzez posługiwanie się podstawioną osobą, czy nazwą (firmą). Najczęściej chodzi o wykorzystanie takiego podmiotu (osoby fizycznej, spółki), która z różnych przyczyn płaci niższy podatek lub korzysta ze zwolnienia z podatku.

Może także chodzić o chęć utrzymania przez podatnika statusu podatnika zwolnionego z VAT, czy np. o zatajenie rzeczywistej wysokości dochodów, po to, by zachować prawo do emerytury albo renty. Firmantem jest zatem ukrywająca się osoba,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9361

Wydanie: 9361

Spis treści
Zamów abonament