Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie wybudował trzech hal i magazynu – musi więc zapłacić ekstra

15 października 2012 | Prawo i praktyka | Renata Krupa

Przedsiębiorca, który nie zdążył zagospodarować na czas użytkowanej wieczyście działki, powinien liczyć się z tym, że będzie go to słono kosztować

Przekonała się o tym firma remontowo-budowlana z Krakowa. Prezydent tego miasta naliczył jej opłatę dodatkową w 2008 r., a następnie w 2009 r. Pierwsza opłata wyniosła 31,7 tys. zł, a druga 63,5 tys.

Chodziło zaś o to, że firma budowlana nie zabudowała nieruchomości w terminie, który wynikał z umowy ustanawiającej użytkowanie wieczyste. Miasto poszło jej nawet na rękę i przedłużyło ten termin, ostatecznie upłynął on 1 maja 2007 r. Działka dalej była jednak niezabudowana.

Firma tłumaczyła się tym, że miała problemy z realizacją inwestycji. Okazało się bowiem, że nieruchomość nie ma dostępu do drogi publicznej, a bez niego trudno cokolwiek budować.

Tylko termin niewłaściwy

Zanim druga dodatkowa opłata została naliczona przedstawiciele Urzędu Miasta w Krakowie przeprowadzili kontrolę. W jej trakcie okazało się, że firma dopiero starała się o wydanie warunków zabudowy na budowę 3 hal z budynkiem administracyjno–socjalnym i zapleczem sprzętowo–magazynowym.

Według prezydenta Krakowa to, że wszczęto postępowanie o wydanie warunków zabudowy dla nieruchomości, nie oznacza, że użytkownik wieczysty je uzyska. Nie ma więc gwarancji, że w przyszłości zagospodaruje on nieruchomość. Zwłaszcza, że już raz, tj. w 2008 r., wymierzył mu dodatkową opłatę roczną w wysokości 31,7 tys. zł, a mimo to działka wciąż była niezagospodarowana.

Wojewoda małopolski utrzymał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9361

Wydanie: 9361

Spis treści
Zamów abonament