Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy opodatkować usługi wewnątrz grupy podmiotów zwolnionych z VAT

15 października 2012 | Prawo i praktyka | Paweł Rochowicz

Grupy firm czy innych podmiotów, których działalność jest zwolniona z podatku, mogą sobie wzajemnie świadczyć usługi i nadal korzystać ze zwolnienia. Taka „samopomoc" nie powinna być opodatkowana, jeśli nie narusza konkurencji

W świecie biznesu zasadniczo przyjmuje się powszechność opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Niektóre formy prowadzenia działalności gospodarczej są albo zwolnione z tego podatku albo też podmioty parające się pewnymi jej rodzajami nie są uznawane za podatników. Ale to wyjątek – nazwijmy go wolną od VAT enklawą.

Ustawodawca przyjął przy tym, że podmioty należące do owej wydzielonej ze świata biznesu wolnej od VAT enklawy nie muszą płacić tego podatku, jeśli świadczą między sobą usługi i na tym nie zarabiają. Taka działalność „po kosz- tach" w owej enklawie w zasadzie w ogóle nie powinna powodować obowiązku podatkowego. Wyjątkiem byłaby sytuacja, w której taka wzajemna samopomoc „mieszkańców" enklawy stałaby się zagrożeniem dla reszty świata, gdzie co do zasady podatkowi od towarów i usług podlega każda czynność biznesowa.

Mniej więcej tak można obrazowo przedstawić treść zwolnienia podatkowego z art. 43 ust. 1 pkt 21 ustawy o VAT. Okazuje się jednak, że intencje ustawodawcy wyrażone w tym przepisie nie są wystarczająco jasne, przynajmniej dla organów skarbowych. Wprawdzie dostrzegają one sens zwolnienia, ale nie dla wszystkich usług świadczonych wewnątrz enklawy. Dopuszczają zwolnienie, ale tylko w przypadku, gdy owe usługi są przedmiotowo zwolnione z VAT. Na tym właśnie tle powstają spory firm z fiskusem.

Fiskus przeciw...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9361

Wydanie: 9361

Spis treści
Zamów abonament