Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakich procedur musi dopełnić spółdzielca, by stać się właścicielem mieszkania

09 listopada 2012 | Rzeczpospolita dla właścicieli | Renata Krupa-Dąbrowska

Zasady wykupu lokali w spółdzielni są proste. Koszty tego też nie są wysokie. Nie warto więc zwlekać z przekształceniem. Takie lokum można sprzedać, zamienić, albo zapisać w testamencie bliskim

Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych przyznaje spółdzielcy szczególne prawo: jeżeli władze spółdzielni odmówią mu przekształcenia, a spełnia on wymagane prawem warunki, może złożyć pozew do sądu powszechnego.

Wówczas wyrok zastąpi oświadczenie woli spółdzielni. Spółdzielcy są uprzywilejowani w porównaniu np. z najemcami lokali komunalnych, którzy nie mają roszczenia o wykup. Nie mogą więc „przymusić” gminy w sądzie do przeniesienia własności lokalu.

Potrzebna uchwała

Wykupić lokal można tylko w tym budynku, dla którego zarząd spółdzielni podjął uchwałę określającą przedmiot odrębnej własności wszystkich lokali, jakie znajdują się w budynku (nieruchomości). Przez wiele lat jedna uchwała mogły dotyczyć zarówno jednego, jak i wielu budynków położonych na jednej działce.

31 lipca 2007 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Zgodnie z nią budynek powinien być samodzielną nieruchomością. Spółdzielnia musi mieć dla każdego osobną uchwałę (chyba że nie jest to możliwe), o ile przed wejściem w życie nowelizacji nie podjęto uchwał obejmujących kilka budynków.

Dlaczego uchwała jest taka ważna? To z niej wynika, kto i jakie lokale może nabyć na własność oraz czy i jakie pomieszczenia przynależne (piwnica, komórka) będą do nich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9382

Wydanie: 9382

Spis treści
Zamów abonament