Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasady ogólne nie dla wszystkich są korzystne

10 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Marek Piotrowski

PIT Przy wyborze tej formy podstawą opodatkowania jest osiągnięty przez podatnika przychód. Oznacza to, że nie odlicza on poniesionych kosztów, co prowadzi niewątpliwe do uproszczenia prowadzenia księgowości.

Niezależnie od powyżej przedstawionych podstawowych form opodatkowania, warty rozważenia jest także ryczałtowy system podatku dochodowego. W przypadku opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podstawą opodatkowania jest osiągnięty przez podatnika przychód, co zarazem prowadzi do wniosku, że podatnik nie odlicza poniesionych kosztów uzyskania przychodów.

Efektem tej formy opodatkowania jest zatem uproszczenie prowadzenia księgowości. Z kolei same stawki podatku kształtują się w przedziale od 3 proc. do 20 proc., a tym samym dla wielu typów działalności ta forma opodatkowania może okazać się mało opłacalna (np. wolne zawody – 20 proc., usługi parkingowe – 17 proc.).

Ważna jest wartość przychodów

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie jest formą opodatkowania dostępną dla wszystkich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9432

Wydanie: 9432

Spis treści
Zamów abonament