Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rośnie przepaść między firmami ze świata i Polski

10 stycznia 2013 | Ekonomia | Aleksandra Stanisławska
Duże wydatki na badania i rozwój nie gwarantują wysokiej pozycji na liście innowacyjności.  Do tego potrzebny jest też silny przywódca i umiejętność odbierania sygnałów zwrotnych z rynku.
źródło: Rzeczpospolita
Duże wydatki na badania i rozwój nie gwarantują wysokiej pozycji na liście innowacyjności. Do tego potrzebny jest też silny przywódca i umiejętność odbierania sygnałów zwrotnych z rynku.

Na liście innowatorów prym wiodą giganci z USA i Azji. Zabrakło spółek znad Wisły.

Ranking 50 najbardziej innowacyjnych firm świata, przygotowany przez Boston Consulting Group (BCG), zdominowany został przez gigantów branży technologicznej, takich jak Apple, Google, Samsung czy Facebook.

Innowacyjność idzie w parze z bogactwem, to pewne. Jednak lista innowatorów otwarta jest i dla tych, którzy mimo kłopotów potrafią inteligentnie inwestować pieniądze.

– Nasz raport pokazuje, że ojczyzną innowacji są Stany Zjednoczone, z których wywodzi się niemal połowa 50 wyróżnionych firm,  a Azja pod względem liczby innowatorów wyprzedziła Europę – mówi Grzegorz Bielec, szef warszawskiego oddziału BCG.

Cel: badania i rozwój

Niespodzianką jest wysoka pozycja firmy Haier, noszącego niemiecko brzmiącą nazwę chińskiego producenta niedrogiego sprzętu AGD, który aspiruje do miana konkurenta takich potęg, jak Siemens, Bosch czy General Electric.

Na wysokie pozycje udało się wrócić koncernom samochodowym, w tym BMW, Kia Motors, Nissanowi czy Renault. To znamienne, że firmy, które jeszcze niedawno ratowane były z upadku poprzez rządowe dotacje, dzięki innowacyjności zdołały nadrobić zaległości i wykonały skok technologiczny.

– Renault zwiększył inwestycje w badania,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9432

Wydanie: 9432

Spis treści
Zamów abonament