Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dla kogo wyspy tropikalne

10 stycznia 2013 | Ekonomia | Andrzej Sławiński Dobiesław Tymoczko
Po 12 latach oszczędności emerytalne Kowalskiego ulokowane w hipotetycznym pasywnie zarządzanym OFE osiągnęłyby wartość 39,5 tys. zł.  W pozostałych przypadkach oszczędności byłyby mniejsze głównie ze względu na większe koszty istniejących u nas funduszy emerytalnych i inwestycyjnych.
źródło: Rzeczpospolita
Po 12 latach oszczędności emerytalne Kowalskiego ulokowane w hipotetycznym pasywnie zarządzanym OFE osiągnęłyby wartość 39,5 tys. zł. W pozostałych przypadkach oszczędności byłyby mniejsze głównie ze względu na większe koszty istniejących u nas funduszy emerytalnych i inwestycyjnych.
autor zdjęcia: Szymon Łaszewski
źródło: Fotorzepa
autor zdjęcia: Danuta Matloch
źródło: Fotorzepa

Gdyby otwarte fundusze emerytalne zarządzały swoimi aktywami zgodnie z zaleceniami teorii finansów, a więc pasywnie, emerytury w części pochodzącej z OFE byłyby znacząco wyższe – wskazują pracownicy NBP

W tym roku ma nastąpić przegląd regulacji dotyczących otwartych funduszy emerytalnych. Jest jednak taka zmiana, która byłaby bardzo pożądana, a wciąż mało się o niej mówi. Rzecz w tym, że nic złego by się nie stało, gdyby OFE zaczęły jednak zarządzać swymi aktywami zgodnie z zaleceniem teorii finansów. Teoria i wyniki badań empirycznych mówią zgodnie, że inwestorzy długoterminowi – co odnosi się do OFE jak ulał – powinni zarządzać swymi aktywami pasywnie.

Oznacza to, że inwestorzy długoterminowi powinni inwestować powierzone im środki w portfel rynkowy (odzwierciedlający strukturę podaży papierów na danym rynku) i przeprowadzać transakcje tylko wtedy, gdy zmienia się indeks danego rynku. I nie powinni robić niczego więcej, ponieważ w długim okresie korzyści z zarządzania aktywnego – polegającego na wykorzystywaniu pojawiających się na rynku anomalii cenowych – są mniejsze niż koszty związane z ich wykorzystywaniem. W przypadku OFE zatem zarządzanie aktywne jest nieracjonalne. Niepotrzebnie generuje koszty, które zmniejszają tę część dochodów, która trafi do przyszłych emerytów.

Na razie z naszym postulatem, dotyczącym zalet zarządzania pasywnego, zgodzili się prof. Krzysztof Borowski z SGH i Tomasz Wiśniewski z GPW („Parkiet", 3–4 XI 2012). Warto jednak, by dyskusja o zagadnieniu tak ważnym dla tak wielu osób (wszystkich przyszłych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9432

Wydanie: 9432

Spis treści
Zamów abonament