Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niedozwolone postanowienia w umowach emerytalnych

23 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka | Małgorzata Cieloch
źródło: Rzeczpospolita

Zmiana lub odwołanie pełnomocnictwa do konta nie powinno być uzależnione od potwierdzenia tego faktu przez instytucję finansową. To przykład jednej z zakwestionowanych ostatnio klauzul

Uzależnianie od woli banku możliwości zmiany lub odwołania pełnomocnictwa do rachunku oszczędnościowego konsumenta – taki skutek wywoływało jedno z zaskarżonych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowień, którego stosowania zabronił właśnie Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Taką klauzulę stosował jeden z banków we wzorcu umownym dotyczącym prowadzenia indywidualnego konta emerytalnego. Stwierdzała ona, że zmiana lub odwołanie pełnomocnictwa złożone przez klienta wywołuje skutek od chwili potwierdzenia tego faktu przez bank.

Zgadzając się z argumentami UOKiK sąd stwierdził, że bank uzależniał w ten sposób zmianę lub odwołanie pełnomocnictwa wyłącznie od swojej decyzji. Zdaniem urzędu antymonopolowego stosowanie tego rodzaju postanowienia prowadzi do ograniczania konsumentowi możliwości zarządzania własnymi pieniędzmi, w szczególności wtedy, gdy nie mógłby tego robić osobiście. Tak skonstruowany zapis umowny mógłby też doprowadzić do tego, że odwołany pełnomocnik dalej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9519

Spis treści
Zamów abonament