Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inwestycje warunkiem rozwoju

23 kwietnia 2013 | Ekonomia | Adam Żołnowski
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa

Inwestowanie w infrastrukturę przy współudziale sektora publicznego i prywatnego jest możliwe i przynosi szereg korzyści – pisze były prezes PAIiIZ.

Istnienie odpowiedniej infrastruktury jest niezbędnym warunkiem wzrostu gospodarczego, co potwierdzają nie tylko liczne badania i analizy, ale także nasze własne odczucia. Każdy Polak ma szansę doświadczyć zmian, jakie zaszły w naszym kraju od przystąpienia do UE. Rozpoczęte wtedy projekty infrastrukturalne: budowy dróg i autostrad, lotnisk czy też modernizacje linii kolejowych, pozwoliły Polsce na dokonanie cywilizacyjnego skoku i, jak pokazują przykłady innych państw, przyczyniają się do podniesienia poziomu życia i jakości klimatu inwestycyjnego. Infrastruktura łączy produkty i rynki, pracowników z przemysłem, konsumentów ze sprzedawcami, obszary biedy z obszarami lepiej rozwiniętymi gospodarczo. Pozwala również obniżyć koszty prowadzenia biznesu, ułatwia dotarcie do potencjalnych klientów i ułatwia handel. Dzięki niej możliwy jest wzrost produktywności zarówno pracy, jak i kapitału, wzrost zyskowności, produkcji, dochodu i zatrudnienia. Dzięki infrastrukturze mogą rosnąć także wpływy do budżetu z tytułu ceł, akcyzy czy VAT.

Dobrym przykładem może być tu terminal kontenerowy DCT Gdańsk, który powstał dzięki zaangażowaniu ponad 250 mln euro funduszy australijskich, głównie grupy Macquarie. Szacuje się, że jedynie w 2012 roku dzięki DCT wpływy do budżetu państwa z ceł i akcyzy wyniosły  ponad 300 mln zł. Gdyby  nie wybudowany terminal, środki te zasiliłyby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9519

Spis treści
Zamów abonament