Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skarga do sądu podstawą zwolnienia

06 czerwca 2013 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Terminy | Pozew pracownika można uznać za odmowę przyjęcia nowych zasad zatrudnienia, jeśli dotrze do firmy przed upływem połowy okresu wypowiedzenia.

- Wręczyliśmy pracownikowi wypowiedzenie zmieniające, a on w wyznaczonym terminie nie złożył oświadczenia o odmowie przyjęcia nowych warunków. Jednocześnie skierował pozew do sądu pracy. Czy z upływem okresu wymówienia umowa o pracę rozwiąże się? – pyta czytelnik.

Nie.

Po zakończeniu wypowiedzenia pracownik dalej pracuje, ale już na nowych warunkach. Dopiero wyrok sądu może zmienić tę sytuację.

Wniesienie odwołania od wypowiedzenia warunków pracy lub płacy nie jest równoznaczne z odmową przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków. Jego oświadczenie w tej sprawie musi być skierowane do pracodawcy i powinno być złożone przed upływem połowy okresu wypowiedzenia. Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 13 marca 1997 r. (I PKN 41/97).

Z pouczeniem

Na podstawie art. 42 k.p. wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano nowe zasady na piśmie. Jeśli ten odmówi ich przyjęcia,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9554

Wydanie: 9554

Spis treści
Zamów abonament