Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Twój kontrahent może uniknąć egzekucji

06 czerwca 2013 | Dobra Firma | Łukasz Sitek

Prawo cywilne | Przedsiębiorca nie zmusi swojego kooperanta-dłużnika 
do uregulowania należności za dostarczony mu surowiec do produkcji, gdy ten powoła się przed sądem na zarzut przedawnienia.

W relacjach między przedsiębiorcami brak zapłaty przez jedną ze stron nie jest niczym zaskakującym. Takie sytuacje zdarzają się często. Ważne jednak, aby nie dopuścić do przedawnienia powstałych w ten sposób zobowiązań. To dlatego, że odzyskanie pieniędzy od  kontrahenta – dłużnika może być trudne lub wręcz niemożliwe. Wystarczy, że powoła się on na zarzut przedawnienia i wierzyciel nic już nie wskóra.

Nic na siłę

Prawdą jest, że po przedawnieniu zobowiązanie nie wygasa. Przekształca się jednak w tzw. zobowiązanie naturalne. Jego cechą jest to, że nie można go przymusowo zrealizować. A to oznacza, że   twój kontrahent – dłużnik może zapłacić, jeśli – będzie chciał. Wierzyciel do niczego go jednak nie zmusi i to nawet w sądzie. Jeśli więc dłużnik podniesie zarzut przedawnienia, sąd oddali wniesione przeciwko niemu powództwo i wierzyciel zostanie z niczym. Jeśli jednak dłużnik nie powoła się na zarzut przedawnienia i np. zapłaci to, co jest winien przedsiębiorcy-wierzycielowi, to nie będzie potem mógł żądać zwrotu tak uregulowanej należności.

Z odsieczą przyjdzie sąd...

Na podniesienie przez  przedsiebiorcę-dłużnika zarzutu przedawnienia, a tym samym skorzystanie z możliwości uniknięcia zapłaty pozwalają przepisy kodeksu cywilnego. Z art. 117 § 2 k.c. wynika, że po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9554

Wydanie: 9554

Spis treści
Zamów abonament