Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spadkobiercy firmy mogą podzielić długi

06 czerwca 2013 | Dobra Firma

PRZEDSIĘBIORCA | Gdy w skład spadku wchodzi przedsiębiorstwo, to zgodnie z przepisami składa się z aktywów (wierzytelności), nie zawiera zaś pasywów, czyli długów.

Prawo spadkowe nie zawiera szczególnych regulacji dotyczących dziedziczenia po osobie prowadzącej działalność gospodarczą, przez co  jej śmierć  może pociągać za sobą określone komplikacje, zwłaszcza w przypadku, gdy ma kilku spadkobierców i wiele podpisanych umów cywilnoprawnych w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

Po śmierci osoby fizycznej jej prawa i obowiązki majątkowe (spadek), zgodnie z art. 922 k.c. przejmowane są w ramach dziedziczenia przez spadkobiercę\-ów. Umożliwia to kontynuowanie stosunków majątkowych po zmarłym, a jednocześnie zabezpiecza interesy osób trzecich pozostających ze zmarłym w stosunkach cywilnych, w szczególności gospodarczych, wzmacniając bezpieczeństwo obrotu.

Bez pasywów

W przypadku dziedziczenia po osobie prowadzącej działalność gospodarczą w skład spadku po niej wchodzi m.in. przedsiębiorstwo, które zgodnie z art. 551 k.c. składa się jedynie z aktywów (np. wierzytelności), natomiast nie zawiera ono pasywów, czyli długów. Nie oznacza to, że długi te nie istnieją i nie przejdą na spadkobierców, ale że nie są zaliczane do składników przedsiębiorstwa w rozumieniu k.c. Skoro umowy cywilnoprawne zazwyczaj są umowami wzajemnymi, zawierającymi zarówno prawa, jak i obowiązki, to w skład przedsiębiorstwa wchodzą jedynie prawa z tych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9554

Wydanie: 9554

Spis treści
Zamów abonament