Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przejście firmy z ulgą składkową

21 czerwca 2013 | Prawo i praktyka | Małgorzata Kozłowska
Mirosław Łabanowski, radca prawny Kancelaria Lex Consulting
źródło: Rzeczpospolita
Mirosław Łabanowski, radca prawny Kancelaria Lex Consulting

Wraz z przejęciem pracowników na nowego pracodawcę przechodzą również uprawnienia do zwolnienia ze składek na fundusze pozaubezpieczeniowe. Takie stanowisko zajął ZUS

Pracodawcy nie opłacają składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za pracowników, którzy wrócili do pracy z urlopu macierzyńskiego (podstawowego lub dodatkowego) albo wychowawczego. Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na te fundusze przysługuje przez 36 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z wolnego.

Z przepisów nie wynika jednak, czy nowy pracodawca, który przejął pracowników w trybie art. 231 kodeksu pracy, może korzystać ze zwolnienia przysługującego poprzedniemu. Wydawnictwo zwróciło się w tej sprawie z zapytaniem do ZUS >patrz stanowisko urzędu.

Zgodnie z wyjaśnieniami ZUS nowy pracodawca może w dalszym ciągu korzystać ze zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP w stosunku do pracowników wracających z urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego, pod warunkiem, że nie upłynął okres 36 miesięcy. Ta ulga przysługuje także wtedy, gdy pracownik wrócił do pracy po urlopie macierzyńskim udzielonym przez poprzedniego pracodawcę, a z wychowawczego korzysta już w nowym zakładzie.

36 pełnych miesięcy

Okres zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP należy liczyć od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, w którym zakończył się urlop macierzyński lub wychowawczy. Obejmuje więc kwoty stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9567

Wydanie: 9567

Spis treści

Moje Podróże

Zamów abonament