Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tryb zmiany regulaminu płac

21 czerwca 2013 | Prawo i praktyka | Agnieszka Szczodra-Hajduk
 Agnieszka Szczodra-Hajduk adwokat  kancelaria Hogan Lovells
źródło: Rzeczpospolita
Agnieszka Szczodra-Hajduk adwokat kancelaria Hogan Lovells

Jeśli nowe zasady wynagradzania pracowników są dla nich korzystne, mogą wejść w życie bez pytania nikogo o zgodę. Te zmniejszające uprawnienia można wprowadzić przez wypowiedzenia zmieniające lub porozumienia

Regulamin wynagradzania to wewnętrzne prawo płacowe firmy. Musi być wprowadzony u pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników, chyba że są oni objęci układem zbiorowym. Regulamin ten ustala zasady wypłaty wynagrodzenia zasadniczego. Może również regulować inne świadczenia związane z pracą, np. dodatki, nagrody, premie, odprawy. Jest źródłem prawa w rozumieniu art. 9 k.p.

Tylko na korzyść

Zgodnie z zasadą uprzywilejowania pracownika regulamin może kształtować sytuację zatrudnionych korzystniej, niż to wynika z przepisów ustawowych. Nie może natomiast naruszać uprawnień zagwarantowanych przepisami prawa pracy.

Jak wynika z art. 24113 § 1 k.p. w zw. z art. 772 § 5 k.p., korzystniejsze postanowienia tego aktu z mocy prawa zastępują odpowiednie postanowienia umowy o pracę. Oznacza to, że przenikają do treści stosunku pracy i stają się jego elementem, nawet jeśli nie są powtórzone w umowie. Ma to istotne konsekwencje, gdyż nie wystarczy zmienić regulamin wynagradzania, aby pozbawić pracowników wynikających z niego praw. Konieczne jest złożenie poszczególnym zatrudnionym wypowiedzeń zmieniających.

Etapy modyfikacji

Aby skutecznie zmienić regulamin wynagradzania, pracodawca musi pamiętać o zasadach wynikających z kodeksu pracy. Warto postępować według schematu wskazującego na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9567

Wydanie: 9567

Spis treści

Moje Podróże

Zamów abonament