Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samorządowe jednostki budżetowe nie są podatnikami VAT

05 lipca 2013 | Prawo i praktyka | Wojciech Kotowski
Wojciech Kotowski, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy
źródło: Rzeczpospolita
Wojciech Kotowski, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy

Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę, która ma daleko idące konsekwencje dla gmin. Bez stanowiska Ministerstwa Finansów w tej sprawie wdrożenie w tych organach nowych zasad rozliczania podatku od towarów i usług może się okazać nie lada wyzwaniem dla służb finansowych

Ocena, czy konsekwencje uchwały siedmiu sędziów NSA z 24 czerwca br. (I FPS 1/13) będą korzystne czy też niekorzystne dla gmin, uzależniona jest od weryfikacji określonych stanów faktycznych i zbadania rozliczeń poszczególnych gmin. Nie ulega jednak wątpliwości, że służby księgowe gmin oraz ich jednostek budżetowych postawione zostały przed dużym dylematem – czy dotychczas prowadzone rozliczenia podatkowe należy korygować oraz jak powinien wyglądać ich prawidłowy schemat.

Zaczęło się od pytania o NIP

Spór przed NSA miał źródło we wniosku o wydanie interpretacji prawa podatkowego. Podatnik zadał pytanie: „Czy jedynym prawidłowym sposobem zarejestrowania gminy i jej jednostek budżetowych dla celów VAT jest rejestracja pod jednym numerem NIP i posługiwanie się jednym numerem NIP nadanym gminie?".

Wnioskodawca wskazał, że swoje zadania ustawowe wykonuje, korzystając z kilkuset jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, w tym szkół, domów kultury, powiatowych służb, inspekcji i straży. Zgłoszona wątpliwość dotyczyła statusu jednostek budżetowych dla celów VAT.

Definicja podatnika VAT, wskazana w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, kładzie nacisk na przesłankę samodzielności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jednocześnie, dotychczasowa praktyka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9579

Wydanie: 9579

Spis treści
Zamów abonament