Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

System, który działa

05 lipca 2013 | Ekonomia | Staffan Herrström
źródło: Ambasada Szwecji


Bardzo często jestem pytany o to, w jaki sposób gospodarujemy odpadami w Szwecji. 
Bazując na szwedzkich wzorach, można przestać traktować odpady jako problem i dostrzec 
w nich szansę oraz źródło ekonomicznych korzyści – pisze ambasador Szwecji w Polsce.

W zasadzie mnie to nie dziwi. Recykling, energetyczna efektywność i inne ekologiczne rozwiązania istotnych problemów dotyczących środowiska naturalnego to zagadnienia, którym Szwecja, szwedzkie ambasady i szwedzkie przedsiębiorstwa w kraju i na świecie poświęcają wiele uwagi.

Gospodarowanie odpadami to w tej chwili w Polsce gorący temat. Wielu polskich decydentów i specjalistów, z którymi mam styczność, interesuje się szwedzkimi doświadczeniami w tym zakresie. W Polsce większość odpadów komunalnych trafia na wysypiska śmieci, dokładnie tak jak to miało miejsce 20–30 lat temu w Szwecji. I, podobnie jak w Szwecji, to się musi zmienić. Ważnym motorem tych przemian są unijne wymogi środowiskowe. Ale jest jeszcze inny, w zasadzie oczywisty powód: oszczędzanie zasobów naturalnych (i niedopuszczanie do tego, by odpady zanieczyszczały środowisko naturalne) jest pożyteczne dla nas, dla naszych dzieci i naszych wnuków.

Nie jestem ekspertem, jeśli chodzi o gospodarowanie odpadami czy inne zagadnienia związane ze środowiskiem naturalnym. W Szwecji jest wielu ludzi, którzy znają się na tym o wiele lepiej. Zresztą często odwiedzają oni Polskę; ostatnio przy okazji konferencji organizowanej we współpracy z polskim Ministerstwem Rozwoju Regionalnego, podczas której Polacy i Szwedzi mogli wymienić się doświadczeniami.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9579

Wydanie: 9579

Spis treści
Zamów abonament