Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jaki sposób skutecznie przejąć stery w firmie rodzinnej

05 września 2013 | Dobra Firma | Michał Kołtuniak

Jak przygotować przedsiębiorstwo na zmianę pokoleniową, tak aby proces przekazania władzy przez nestora rodu na rzecz sukcesorów przebiegł sprawnie i nie zakłócił działalności? To pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć

Burzliwe dzieje naszego kraju sprawiły, że nie mamy obecnie wielu firm rodzinnych o naprawdę długiej historii. Takich, które mogłyby się pochwalić nieprzerwaną działalnością na przestrzeni kilkudziesięciu lat, a tym samym miałyby doświadczenie w przekazywaniu sterów ze starszego pokolenia na młodsze. Nie oznacza to oczywiście, że nie ma obecnie w Polsce firm rodzinnych.

Wręcz przeciwnie, jest ich całkiem dużo, ale wiele z nich zostało założonych przez obecnych właścicieli i nie przechodziły jeszcze zmiany pokoleniowej. Procesu, w którym nestor decyduje się na przekazanie kontroli i zarządzania firmą wybranemu następcy lub następcom, przy założeniu że firma nie traci rodzinnego charakteru. A wcale nie jest to prosty proces.

Burzliwe przykłady

Nawet prężnie działające przedsiębiorstwa rodzinne, którym udało się zaistnieć na giełdzie, miewają z nim poważne problemy. Przykładem może być dolnośląska spółka Polcolorit, której początki sięgają 1984 r. Po dwudziestu latach istnienia firmy, założycielka i prezes zarządu Barbara Urbaniak-Marconi, w 2004 r. wprowadziła ją na giełdę i rozpoczęła działania sukcesyjne na rzecz syna Vittoria. Następca został wprowadzony do zarządu, by od 2007 r. objąć funkcję prezesa.

Nestorka zasiadła w radzie nadzorczej spółki. Harmonia we współpracy przedstawicieli dwóch pokoleń nie trwała długo:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9631

Wydanie: 9631

Spis treści
Zamów abonament