Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co się kryje za kontraktem wspólników

05 września 2013 | Dobra Firma | Mateusz Oskroba

Spółkę cywilną kreuje umowa między jej wspólnikami, która reguluje ich wzajemne prawa i obowiązki w dążeniu do osiągnięcia przez nich celu gospodarczego

Zawarcie umowy spółki cywilnej wpływa na sytuację prawną osób trzecich, które zawierają umowy „z taką spółką". Nie ulega wątpliwości, że spółka cywilna nie istnieje w obrocie gospodarczym jako odrębny od jej wspólników podmiot prawa (postanowienie Sądu Najwyższego z 8 lipca 2003 r. IV CK 13/03).

Podstawą spółki cywilnej jest umowa między jej wspólnikami, regulująca co do zasady wzajemne prawa i obowiązki wspólników w dążeniu do osiągnięcia przez nich wspólnego, wyznaczonego w drodze porozumienia celu. Umowa ta nie tworzy odrębnego od wspólników podmiotu prawa. Stroną umów cywilnoprawnych zawieranych „przez" spółkę cywilną są jej wspólnicy, a nie spółka cywilna, która pozostaje stosunkiem zobowiązaniowym między jej stronami.

Zawarcie umowy spółki cywilnej ma konsekwencje w stosunkach z osobami trzecimi, w tym przede wszystkim w powstaniu pomiędzy wspólnikami spółki cywilnej:

- odrębnego majątku wspólnego,

- stosunku przedstawicielstwa ustawowego,

- solidarnej odpowiedzialności za zobowiązania powstałe z tytułu działania pozostałych wspólników...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9631

Wydanie: 9631

Spis treści
Zamów abonament