Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Walka o prawo do pomostówki

10 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Magdalena Januszewska

PROCEDURA | Bez odpowiednich dokumentów trudno udowodnić okresy wykonywania pracy w szczególnych warunkach 
lub charakterze. Gdy ZUS odmawia ich uwzględnienia, warto odwołać się do sądu i wykorzystać inne środki dowodowe.

Ustawa z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (DzU nr 237, poz. 1656 ze zm.) umożliwia otrzymanie wcześniejszych świadczeń osobom, które pracowały w szczególnych warunkach lub charakterze, ale nie kwalifikują się do wcześniejszych emerytur na mocy art. 32 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.).

Wymagania, które należy spełnić, są dość rygorystyczne >patrz ramka. Najtrudniej jest wykazać lata pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Problemy z tym mają najczęściej osoby, które pracowały za granicą, a także ci, których pracodawcy już nie istnieją.

Skąd wziąć zaświadczenie

Chodzi o art. 51 ustawy o emeryturach pomostowych. Zgodnie z nim płatnik składek jest zobowiązany do wystawiania zaświadczeń o okresach pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3, za te przypadające przed 1 stycznia 2009 r. (czyli przed wejściem w życie tej ustawy).

W zaświadczeniu tym należy pominąć te okresy, w których ubezpieczeni formalnie pozostawali w stosunku zatrudnienia, ale faktycznie nie wykonywali prac w szczególnych warunkach lub charakterze z racji nieobecności w firmie, za co otrzymali wynagrodzenie za pracę lub świadczenie chorobowe (art. 12 w zw....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9734

Wydanie: 9734

Spis treści
Zamów abonament