Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy członek zarządu nieodpłatnie sprawuje swoją funkcję

06 marca 2014 | Poradnik dla podatników | Mikołaj Woźniak Michał Stępień

ROZLICZENIA. Wartość świadczeń otrzymanych 
bez wynagrodzenia jest przychodem podatkowym. Może to być np. dywidenda wypłacona z opóźnieniem czy pełnienie obowiązków bez pobierania zapłaty.

Mikołaj Woźniak Michał Stępień

W obecnej rzeczywistości społeczno-gospodarczej możemy zaobserwować stopniowe rozszerzanie zakresu pojęcia świadczeń nieodpłatnych. Dzieje się to za sprawą organów podatkowych, które w wydawanych interpretacjach włączają w ramy tego pojęcia coraz to nowe stany faktyczne. Zdarzeniami gospodarczymi, które mogą prowadzić do powstania przychodu z tytułu otrzymania nieodpłatnego świadczenia, są m.in.: dywidenda wypłacona z opóźnieniem, otrzymanie nieoprocentowanej pożyczki, otrzymanie gwarancji bez wynagrodzenia czy pełnienie funkcji członka zarządu bez wynagrodzenia. Niniejszy artykuł dotyczy ostatniego z tych zdarzeń.

Liczy się uzyskanie korzyści

Ustawa o CIT w art. 12 ust. 1 pkt 2 za przychód podatkowy uważa m.in. wartość otrzymanych nieodpłatnie świadczeń. Pojęcie świadczeń nieodpłatnych było wielokrotnie analizowane przez organy podatkowe oraz sądy administracyjne. Przykładowo uchwała składu siedmiu sędziów NSA z 18 listopada 2002 r. (FPS 9/02) za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9781

Wydanie: 9781

Spis treści
Zamów abonament