Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powrót na część etatu czy nowa umowa

19 marca 2014 | Dobra Firma | Ewa Drzewiecka

Pracownik może łączyć dodatkowy urlop macierzyński i rodzicielski z pracą w macierzystej firmie. Korzystniej jednak przyjąć go na kontrakt cywilny.

W kodeksie pracy wprost przewidziano, że pracownik może łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u swojego pracodawcy (art. 1821 § 5-6, art. 1821a § 6 k.p.). Maksymalny wymiar pracy to pół etatu.

Wariant 1. Pensja i zasiłek po połowie

W takim przypadku rodzic ma prawo zarówno do pensji, jak i do zasiłku macierzyńskiego – oczywiście obydwa świadczenia otrzymuje w proporcjonalnie niższej wysokości.

Pracodawca powinien uwzględnić wniosek pracownika w tej sprawie. Odmowa jest dopuszczalna, jeżeli taką możliwość wyklucza organizacja pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez rodzica. W takiej sytuacji pracodawca musi go pisemnie poinformować o przyczynach tej decyzji.

Osoba, która łączy pracę z macierzyństwem, korzysta równocześnie z praw pracowniczych i uprawnień osoby przebywającej na urlopie rodzicielskim. Przede wszystkim jest chroniona przed zwolnieniem z pracy. Poza tym ma prawo wykorzystać urlop wypoczynkowy bezpośrednio po macierzyńskim/rodzicielskim (art. 163 § 3 k.p.). Po zakończeniu tej rodzicielskiej przerwy powinna...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9792

Wydanie: 9792

Spis treści
Zamów abonament