Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urząd odpowiada

19 marca 2014 | Dobra Firma | pracownicy OIP w Opolu

Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu prowadzi nieodpłatne poradnictwo oraz popularyzuje prawo pracy w kampanii promocyjnej „Zanim podejmiesz pracę". Prezentujemy najciekawsze pytania zgłoszone przez pracodawców 
i pracowników w ostatnim okresie.

Czy dojazd do miejsca odbywania delegacji służbowej i przyjazd z niego poza faktycznymi godzinami pracy etatowca należy zaliczyć do czasu pracy?

Nie.

Delegowanie pracownika do innego miejsca wykonywania pracy nie oznacza, że cały czas pobytu w delegacji wlicza się do czasu pracy. Podróżą służbową jest wykonywanie zadania określonego przez pracodawcę poza miejscowością, w której znajduje się jego siedziba, lub poza stałym miejscem pracy etatowca (art. 775 k.p.). Natomiast czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 k.p.). Rozliczenie czasu pracy delegowanego w podróż służbową następuje na podstawie rozkładu czasu pracy obowiązującego w jego stałym miejscu pracy.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 23 czerwca 2005 r. (II PK 265/04) czas dojazdu do miejscowości stanowiącej cel pracowniczej podróży służbowej i powrotu z niej oraz czas pobytu nie są pozostawaniem w dyspozycji pracodawcy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, lecz w zakresie przypadającym na godziny normalnego rozkładu czasu pracy podlegają wliczeniu do jego normy. Natomiast w zakresie wykraczającym poza rozkładowy czas pracy są o tyle ważne, o ile uszczuplają limit gwarantowanego pracownikowi odpoczynku. Zatem do czasu pracy wlicza się czas faktycznego (rzeczywistego)...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9792

Wydanie: 9792

Spis treści
Zamów abonament