Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy nabywca może powołać się na istnienie dobrej wiary

26 marca 2014 | Prawo i praktyka | Wojciech Kotowski
Wojciech Kotowski
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Wojciech Kotowski

Argumentacja kupującego o braku świadomości uczestnictwa w transakcji o charakterze przestępczym ma, zgodnie z orzecznictwem TSUE, zasadnicze znaczenie dla prawa do odliczenia VAT naliczonego.

W ostatnich miesiącach opinia publiczna jest regularnie informowana o działaniach podejmowanych w celu zwalczania oszustw podatkowych w VAT. Straty budżetu państwa z tego tytułu są ogromne, a znalezienie skutecznego środka walki z oszustwami podatkowymi jest niezwykle trudne. Istota oszustwa polega bowiem na wykorzystaniu konstrukcji podatku i relacji pomiędzy sprzedawcą a nabywcą. W ramach danej transakcji podmiotem faktycznie ponoszącym koszt podatku jest nabywca (płaci wynagrodzenie, w którym mieści się należny VAT). Koszt ten, zgodnie z zasadą neutralności VAT, nie powinien obciążać nabywcy, więc jest, co do zasady, odliczany jako podatek naliczony.

Działanie na „słupa"

Stosowanie tego schematu w oszukańczym procederze opiera się na swoistej współpracy pomiędzy stronami transakcji. Często elementem kluczowym oszustwa podatkowego jest więc wprowadzenie w błąd kontrahenta, tak aby przyjmował faktury z wykazanym podatkiem, którego sprzedawca nie zamierza deklarować do urzędu skarbowego. Zdarzają się więc sytuacje, w których transakcje są realizowane za pomocą tzw. słupów, czyli osób, których rola sprowadza się do figurowania jako sprzedawca na wystawianej fakturze. Wspomniana „współpraca" może więc wynikać z nieświadomości nabywcy o istnieniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9798

Wydanie: 9798

Spis treści
Zamów abonament