Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sędziowie niereformowalni

26 marca 2014 | Rzecz o prawie | Adam L. Kalus
Adam L. Kalus
źródło: materiały prasowe
Adam L. Kalus

Jeżeli sędzia, który trafił do zawodu przed 1990 r., sam sobie nie narzucił nauki zmieniającego się wraz z transformacją ustrojową prawa, to nie będzie dobrym sędzią – uważa prawnik.

Adam L. Kalus

Wbrew twierdzeniom środowiska sędziowskiego problemy wymiaru sprawiedliwości nie biorą się z braku pieniędzy i nadmiaru spraw, lecz z niekompetencji, wręcz nieudolności sędziów. Im wyższa instancja, tym większa ich niewiedza, jako że absolwenci wydziałów prawa sprzed 1990 r. nie byli kształceni na potrzeby gospodarki wolnorynkowej i społeczeństwa obywatelskiego. Tymczasem za szkolenie  i  przygotowanie do tego zawodu, poza studiami, odpowiedzialni są sędziowie wyższych instancji, którzy sami  wymagają  systematycznego i gruntownego  szkolenia.

Pytanie tylko, kto ich szkolić powinien. Odpowiedź brzmi: sami powinni się uczyć. Prawda  jest bowiem taka, że jeżeli sędzia, który znalazł się w zawodzie przed 1990 r., sam sobie nie narzucił nauki zmieniającego się wraz z transformacją ustrojową prawa, to dobrym sędzią nie będzie. Mozolą się więc sędziowie nad sprawami po kilka lat, zamiast je rozpatrzyć na jednej lub – w zależności od skomplikowania – na dwóch lub więcej rozprawach.Oczywiście to wymaga...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9798

Wydanie: 9798

Spis treści
Zamów abonament