Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie wynagrodzenie za służebność przesyłu

26 marca 2014 | Prawo i praktyka | Jacek Łubecki

Roszczenie o ustanowienie służebności przesyłu przysługuje właścicielowi urządzeń przesyłowych (przedsiębiorcy przesyłowemu) i właścicielowi (użytkownikowi wieczystemu) nieruchomości (art. 3052 k.c.).

W każdym z tych wariantów ustawodawca przewiduje ustanowienie służebności przesyłu „za odpowiednim wynagrodzeniem". Nie ma przeszkód, aby strony uzgodniły ustanowienie takiego prawa nieodpłatnie, w praktyce takie sytuacje są rzadkie. Przepisy k.c. nie określają kryteriów ustalenia wysokości wynagrodzenia. Przyjmuje się, że może to być świadczenie jednorazowe lub okresowe. Posłużenie się przez ustawodawcę klauzulą „odpowiedniego" wynagrodzenia powoduje, że musi być ono indywidualizowane stosownie do okoliczności konkretnego przypadku.

Pomimo braku wytycznych pozwalających na określenie wynagrodzenia, w orzecznictwie utrwalony jest pogląd, że sposób obliczenia wynagrodzenia powinien uwzględniać np. czynniki:

- wartość nieruchomości w stanie nieobciążonym urządzeniami przesyłowymi – skoro służebność przesyłu nie pozbawia właściciela prawa własności (jedynie ogranicza to prawo), to wartość służebności nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9798

Wydanie: 9798

Spis treści
Zamów abonament