Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska ma wiele do zrobienia

06 października 2014 | Ciekawa ekonomia
autor zdjęcia: Nicholas Kamm
źródło: AFP

Christine Lagarde | Wyraźna eskalacja konfliktu Rosja–Ukraina może mieć poważne konsekwencje, zwłaszcza dla rosyjskiej gospodarki, ale także dla innych krajów – mówi Danucie Walewskiej dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Rz: We wtorek MFW opublikuje prognozę dla gospodarki światowej. Na ile różni się ona od poprzedniej?

Jest nieco słabsza ze względu na spowolnienie w pierwszym półroczu. Zasadniczo spodziewamy się kontynuacji globalnego ożywienia gospodarczego, ale jest to trend słaby, kruchy i nierówny. Zbyt słaby, aby powstawały nowe miejsca pracy, których pilnie potrzebuje 200 mln bezrobotnych na świecie. Wzrost jest wątły także ze względu na zagrożenia geopolityczne. Kryzys na Ukrainie wpływa na Rosję i kraje sąsiednie. Ale także sytuacja na Bliskim Wschodzie jest realnym zagrożeniem dla globalnej gospodarki. Generalnie wzrost jest nierównomierny, bo np. w USA i Wlk. Brytanii ożywienie jest silniejsze niż gdzie indziej. W końcu tego tygodnia na naszej dorocznej konferencji będziemy kontynuować dyskusje z członkami MFW na temat, jak najlepiej wspomóc odnowę gospodarczą, przyspieszyć wzrost i stworzyć miejsca pracy.

Kiedy powróci wzrost w strefie euro?

Sytuacja w strefie euro to najlepszy przykład, jak kruche jest ożywienie. Mamy słabszy, niż oczekiwano, wskaźnik inwestycji, dryfującą w dół inflację i zmniejszające się oczekiwania inflacyjne. Bezrobocie i zadłużenie pozostają wysokie, a wzrost jest znacznie poniżej potencjału. Nadal jednak prognozujemy ożywienie na lata 2014 i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9959

Wydanie: 9959

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament