Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pieniądz: zagrożenie wolności?

06 października 2014 | Ciekawa ekonomia
W debacie uczestniczyli (od lewej):  Raed Safadi, Jose Vicente Gonzales, Kalman Mizsei, Radosław Markowski,  Elena Panfilova, Rafał Grodzicki
źródło: materiały prasowe
W debacie uczestniczyli (od lewej): Raed Safadi, Jose Vicente Gonzales, Kalman Mizsei, Radosław Markowski, Elena Panfilova, Rafał Grodzicki
Rafał Grodzicki, członek zarządu PZU: - Jakie przełożenie na współczesną gospodarkę ma pieniądz i system władzy? Jaki jest związek między rodzajem gospodarki i jej konkurencyjnością a modelem społecznym?
źródło: materiały prasowe
Rafał Grodzicki, członek zarządu PZU: - Jakie przełożenie na współczesną gospodarkę ma pieniądz i system władzy? Jaki jest związek między rodzajem gospodarki i jej konkurencyjnością a modelem społecznym?
prof. Radosław Markowski, dyrektor Centrum Studiów  nad Demokracją SWPS:- Problem w tym, że są różne odmiany demokracji. W tych, które są młode, lepiej sprawdzają się te systemy, które mają mocną władzę wykonawczą.
źródło: materiały prasowe
prof. Radosław Markowski, dyrektor Centrum Studiów nad Demokracją SWPS:- Problem w tym, że są różne odmiany demokracji. W tych, które są młode, lepiej sprawdzają się te systemy, które mają mocną władzę wykonawczą.
Jose Vincente Gonzales, wiceprezydent hiszpańskiej Konferencji Organizacji Przedsiębiorców:  - Jeszcze niedawno pracodawcy byli skłóceni z pracownikami. Dziś dominuje dążenie do modelu, w którym obie te grupy zmierzają do tego samego celu.
źródło: materiały prasowe
Jose Vincente Gonzales, wiceprezydent hiszpańskiej Konferencji Organizacji Przedsiębiorców: - Jeszcze niedawno pracodawcy byli skłóceni z pracownikami. Dziś dominuje dążenie do modelu, w którym obie te grupy zmierzają do tego samego celu.

Połowa majątku globu jest dziś w rękach 85 osób. Rodzi to pytanie, gdzie leży punkt równowagi między wolnością gospodarczą i społeczną.

karol manys

– Erozja klasy średniej w państwach demokratycznych oraz drastyczne nierówności w krajach zdominowanych przez oligarchów każą się zastanowić nad skutecznością lekarstw na kryzys oraz rolą, jaka w pokryzysowym świecie ma do wypełnienie państwo – oceniał Rafał Grodzicki, członek zarządu PZU. Problemom, na które zwracał uwagę, poświęcona była sesja „Władza pieniądza – współczesne zagrożenia dla wolności" podczas tegorocznego Europejskiego Forum Nowych Idei.

Generalna konkluzja? Demokracja jest chyba największym sprzymierzeńcem gospodarki. Potwierdza to choćby fakt, że w krajach, które wybrały demokratyczne systemy władzy, wzrost gospodarczy jest po ok. 30 latach 20 razy wyższy niż w państwach, w których władza jest autorytarna. Uczestnicy dyskusji zwracają uwagę, że przy rozmowie o wzajemnych korelacjach między systemem sprawowania władzy a gospodarką trudno nie przywołać przykładu Polski.

Jaki model jest optymalny

– Ostatni raz byłem tu w 1981 roku na zjeździe „Solidarności". Wtedy przyjechałem pociągiem. Teraz przyleciałem samolotem do zupełnie innego kraju. Trzeba pamiętać, skąd się to wzięło. To, że istnieje ognisko, które łączy liberalną gospodarkę z przemianami demokratycznymi, wydaje się oczywiste – podkreśla Kelman Mizsei z Węgier, szef misji doradczej Unii Europejskiej na rzecz reformy cywilnego sektora...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9959

Wydanie: 9959

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament