Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są konsekwencje regulacji o supermarketach dla inwestorów

10 czerwca 2016 | Prawo w biznesie | Katarzyna Kutrzepa
Katarzyna 
Kutrzepa, radca prawny w kancelarii prawnej D. Dobkowski sp.k. stowarzyszonej z KPMG w Polsce
źródło: materiały prasowe
Katarzyna 
Kutrzepa, radca prawny w kancelarii prawnej D. Dobkowski sp.k. stowarzyszonej z KPMG w Polsce

Centrum handlowe może powstać wyłącznie tam, gdzie przewiduje to miejscowy plan 
zagospodarowania przestrzennego.

Lokalizacja oraz budowa centrów handlowych budziła i nadal często budzi spore kontrowersje. Stąd też ustawodawca wprowadzał różne regulacje prawne w celu rozwiązania problemów związanych z powstawaniem wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Regulacje te okazywały się często niepełne, a czasem nawet niekonstytucyjne i zamiast rozwiązywać problemy, powodowały w praktyce wiele niejasności. Wyrazem tego niejednokrotnie było odmienne orzecznictwo sądów administracyjnych bazujące na różnych interpretacjach nieprecyzyjnych przepisów.

Odpowiedzią ustawodawcy na wątpliwości prawne jest ustawa z 25 września 2015 roku o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (ustawa) opublikowana w Dzienniku Ustaw z 2015 pod poz. 1713. Ustawa uzupełnia ustawę z 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej: ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym) o regulacje dotyczące lokalizacji centrów handlowych o powierzchni powyższej 2000 m.kw., to jest tzw. wielkopowierzchniowych obiektów handlowych i wraz z ustawą z 9 października 2015 roku o rewitalizacji ma w zamyśle ustawodawcy stanowić kompleksowe rozwiązanie dotychczasowych problemów w zakresie lokalizowania tych obiektów.

Lokalizacja centrów handlowych, jak wynika z uzasadnienia ustawy, ma odbywać się w sposób jawny, transparentny, przy zapewnieniu udziału...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10467

Wydanie: 10467

Spis treści
Zamów abonament