Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najokrutniejszy miesiąc

29 kwietnia 2017 | Plus Minus | Jan Maciejewski

Wojna! Czuliśmy się oczyszczeni i wyzwoleni, mieliśmy wielkie nadzieje" – pisał w swoim dzienniku w 1914 r. Tomasz Mann. Te słowa doskonale oddają nastrój panujący wtedy w całej Europie. Chyba jeszcze nigdy wcześniej wybuch wojny nie spotkał się z tak wielkim i powszechnym entuzjazmem.

W dużym stopniu to właśnie ten entuzjazm, presja tłumów, wymusiła na rządzących eskalację napięcia, które doprowadziło do zapoczątkowania czteroletniej rzezi cywilizacji europejskiej.

W kwietniu 1915 r. ginie pod Gallipoli przyjaciel Thomasa Stearnsa Eliota, Jean Verdenal. To wydarzenie staje się inspiracją do powstania pierwszej części poematu Eliota, „Ziemi jałowej", który rozpoczyna się od słów: „Najokrutniejszy miesiąc to kwiecień. Płodzi / Bzy z martwej ziemi, miesza / Pamięć i żądzę, wiosennym / Deszczem podnieca ospałe korzenie".

Kwiecień, moment przebudzenia natury, miesiąc kojarzący się z odrodzeniem, początkiem nowego życia, staje się synonimem śmierci i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10738

Wydanie: 10738

Zamów abonament