Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szarlatani na usługach Kremla

29 kwietnia 2017 | Plus Minus | Marcin Łuniewski
Władimir Demichow  marzył o przeszczepianiu ludzkich głów. Zaczął od psów. Owczarkowi niemieckiemu  przeszczepił część szczeniaka. Stworzenie żyło zaledwie  29 dni.
źródło: Getty Images
Władimir Demichow marzył o przeszczepianiu ludzkich głów. Zaczął od psów. Owczarkowi niemieckiemu przeszczepił część szczeniaka. Stworzenie żyło zaledwie 29 dni.
Symbolem radzieckiej pseudonauki jest Trofim Łysenko (z prawej, na kołchozowym polu w okolicach Odessy; lata 30.).  Podważał prawa genetyki i obiecał Stalinowi, że zamieni żyto w pszenicę.
źródło: Getty Images
Symbolem radzieckiej pseudonauki jest Trofim Łysenko (z prawej, na kołchozowym polu w okolicach Odessy; lata 30.). Podważał prawa genetyki i obiecał Stalinowi, że zamieni żyto w pszenicę.
Wiktor Petrik (na zdjęciu) razem z przewodniczącym Dumy Borysem Gryzłowem opatentowali filtr, który miał uzdatniać radioaktywną wodę, ale ostatecznie wywołał tylko epidemię w okręgu Niżny Nowogród. Petrik był głównym doradcą naukowym rosyjskiego parlamentu.
autor zdjęcia: Yuri Belinsky
źródło: Forum
Wiktor Petrik (na zdjęciu) razem z przewodniczącym Dumy Borysem Gryzłowem opatentowali filtr, który miał uzdatniać radioaktywną wodę, ale ostatecznie wywołał tylko epidemię w okręgu Niżny Nowogród. Petrik był głównym doradcą naukowym rosyjskiego parlamentu.

W kraju, który wydał 17 noblistów w różnych dziedzinach nauki, triumfy świeci dziś doktor, która twierdzi, że mężczyźni powstali z żeńskich hermafrodytów, a GMO to broń biologiczna przywieziona na Ziemię przez kosmitów. Rosyjskie władze, zamiast zwalczać takich hochsztaplerów, wykorzystują ich pseudonaukowe teorie do swoich celów.

Rudowłosa dziewczyna odwraca głowę i zerka w stronę kamery. Nikol Kuzniecowa uśmiecha się i ociera łzy szczęścia. Właśnie udało jej się przejść do kolejnego etapu popularnego rosyjskiego show „Bitwa jasnowidzów", w którym ludzie udowadniają swoje nadprzyrodzone zdolności. Kuzniecowa poprawnie wskazała jeden samochód z 30, w którym ukryty był młody chłopak. Rosjanka, która, jak sama twierdzi, medium jest od 15 lat, nie tylko znalazła nastolatka, ale również wyczuła, że jego ojciec zmarł „jakiś czas temu". „To prawda, w 1998 roku. Jesteś niesamowita" odpowiedział zaskoczony.

W następnych odcinkach Nikol, wróżąc z ręki, opisuje nieznajomego mężczyznę ukrytego za parawanem. Później patrząc na garść ziemi z miejsca przestępstwa, opowiada, jaki miało przebieg. Kuzniecowa dzięki swoim występom w programie stała się celebrytką, a ludzie ustawiają się w kolejce by skorzystać z jej usług. Tygodnik „The Moscow Time", który w 2016 roku opisał scenę z samochodami, przypomina, że wyczyny uczestników „Bitwy jasnowidzów" przyciągają przed telewizory miliony Rosjan. Według badań Instytutu Gallupa był to jeden z pięciu najchętniej oglądanych show w grudniu 2015 roku. Ta fascynacja parapsychologią to tylko część szerszego zjawiska, jakim jest obecnie rozwój pseudonauki w Rosji. I choć hochsztaplerów nie brakuje na całym świecie, to nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10738

Wydanie: 10738

Zamów abonament