Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie taka Korea straszna

11 sierpnia 2017 | Publicystyka, Opinie | Paweł Łepkowski
Koreańska Armia Ludowa plasuje się na trzecim miejscu pod względem liczebności oddziałów elitarnych wśród wszystkich armii świata.
źródło: AFP
Koreańska Armia Ludowa plasuje się na trzecim miejscu pod względem liczebności oddziałów elitarnych wśród wszystkich armii świata.

Korea Północna rozważa atak na amerykańską wyspę Guam. Czy Pjongjang dysponuje jednak taką technologią militarną? To mało prawdopodobne – pisze publicysta „Rzeczpospolitej".

Północnokoreańska agencja prasowa KCNA poinformowała, że Pjongjang „starannie analizuje" plany ataku rakietowego na amerykańską wyspę Guam na Pacyfiku. Eksperci na całym świecie zastanawiają się czy Korea Północna rzeczywiście posiada rakiety balistyczne o takim zasięgu i jakie są realne zdolności bojowe wojsk Kima.

13 kwietnia 2012 r., w 100. rocznicę urodzin „Wiecznego Prezydenta" KRLD Kim Ir Sena, jego wnuk Kim Dzong Un objął najważniejsze stanowisko w Korei Płn. – przewodniczącego Narodowej Komisji Obrony. Tym samym stał się wówczas najwyższym dowódcą ponad miliona żołnierzy armii regularnej i przynajmniej 3 milionów żołnierzy rezerwy.

Jakie siły zbrojne odziedziczył po swoim dziadku i ojcu Kim Dzong Un? Czy stanowią one potencjalne zagrożenie dla regionu i świata? Z deklarowaną zdolnością bojową Korei Północnej jest trochę tak, jak z jej popisową rakietą kosmiczną Uhna-3, którą skonstruowano na bazie pocisku balistycznego Taep'o-dong 2.

W dniu zaprzysiężenia nowego wodza telewizja północnokoreańska przekazała w niezwykle patetycznej formie, że rakieta Uhna-3 wyniesie na orbitę koreańskiego satelitę Kwangmyongsong-3. Okazało się jednak, że zaraz po starcie z ośrodka Tongchang-ri na zachodnim wybrzeżu Korei Północnej, po zaledwie kilku minutach lotu rakieta rozpadła się i spadła do morza. Nie jest to pierwsza porażka propagandowa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10824

Wydanie: 10824

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Styl życia

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament