Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czerwoni pionierzy globalnego terroryzmu

21 października 2017 | Plus Minus | Katarzyna Maniszewska
Ocaleni pasażerowie uprowadzonego samolotu Lufthansy schodzą na płytę lotniska we Frankfurcie. Jest 18 października 1977 r. Poprzedniej nocy terroryści z RAF, których uwolnienia domagali się palestyńscy porywacze boeinga, na wieść o fiasku akcji popełnili  w więzieniu samobójstwo
źródło: AP/Fotolink
Ocaleni pasażerowie uprowadzonego samolotu Lufthansy schodzą na płytę lotniska we Frankfurcie. Jest 18 października 1977 r. Poprzedniej nocy terroryści z RAF, których uwolnienia domagali się palestyńscy porywacze boeinga, na wieść o fiasku akcji popełnili w więzieniu samobójstwo
W prasie drukowano zdjęcia porwanego Hannsa Martina Schleyera na tle logotypu RAF. Czy nie przypomina  to współczesnych nagrań z egzekucji,  jakie islamscy terroryści wrzucają do sieci?
źródło: Rzeczpospolita
W prasie drukowano zdjęcia porwanego Hannsa Martina Schleyera na tle logotypu RAF. Czy nie przypomina to współczesnych nagrań z egzekucji, jakie islamscy terroryści wrzucają do sieci?

Metody i formy przećwiczone cztery dekady temu przez niemieckich terrorystów z RAF zostały rozwinięte przez islamskich ekstremistów we współczesnym świecie, w którym partyzantkę miejską zastąpił światowy dżihad.

Europa w latach 70. ubiegłego wieku była – o czym często zapominamy – areną działań licznych organizacji terrorystycznych, z których jedną z najważniejszych była niemiecka Frakcja Czerwonej Armii (Rote Armee Fraktion; RAF). To z jej dziejami związana jest „Niemiecka jesień" – przełomowe w historii terroru wydarzenia sprzed 40 lat.

Nazwa odnosi się do wydarzeń z września i października 1977 r. Przywódcy tzw. pierwszej generacji RAF, wśród nich Andreas Baader i Gudrun Ensslin, byli w tym czasie już osadzeni w więzieniu w Stammheim. Ich pozostali na wolności kompani uprowadzili szefa Związku Pracodawców Hannsa Martina Schleyera, żądając uwolnienia swoich przywódców. Akcję porwania skoordynowali z palestyńskimi terrorystami – palestyńskie komando uprowadziło samolot Lufthansy. Po brawurowej operacji uwolnienia zakładników przeprowadzonej przez niemiecką antyterrorystyczną jednostkę GSG9 w Mogadiszu przywódcy RAF popełnili w Stammheim samobójstwo, a w ślad za tą informacją zamordowano uprowadzonego Hansa Martina Schleyera.

Pomocna dłoń Palestyńczyków

Gdy nadeszła „Niemiecka jesień", Frakcja Czerwonej Armii była już nad Renem dobrze znaną nazwą. Ta skrajnie lewicowa organizacja terrorystyczna działała od 1970 r. Zwłaszcza w początkowym okresie działalności, nazywana była grupą Baader-Meinhof od nazwisk pierwszych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10884

Wydanie: 10884

Zamów abonament